31. decembra 2024

Anjelský strom - rodinná dráma od obľúbenej Lucindy Riley

Lucinda Riley si definitívne získala moje srdce s jej Polnočnou ružou. Je pravda, že s niektorými jej standalone knihami som si nepotykala, no zisťujem, že jej staršia tvorba v novom šate mi sedí najviac. Jej talent v popisnosti a vybudovaní atmosféry, príbehovosti i ponuka veľmi pestrej palety postáv boli jedinečné. Len ťažko nájdeme autorku, ktorá vie s takým citom a umom vybudovať tak prešpekulovaný príbeh, s ktorým si čítanie užijete naozaj do poslednej strany.


Dom Starlingovcov - jemne strašidelný román s prvkami fantasy

Ak Grada príde s knihou, ktorá sľubuje jemne strašidelnú atmosféru s prvkami fantasy, tak zvyčajne neodolám. A to aj napriek tomu, že som neskutočný bojko.

Keď som Dom Starlingovcov zbadala v ponuke vydavateľstva, tak som vedela, že toto si musím prečítať. Ako správnu straku ma samozrejme na prvý pohľad zaujala krásna, čarovná obálka a až na druhý veľmi pútava anotácia. Trošku to vo mne vzbudilo nádej, že pôjde o príbeh z kategórie Mexická gotika a jej príbuzní. Aj keď som v ňom našla muchy a chýbalo mi v ňom Mexiko i gotika, tak suma sumárum som bola spokojná. Živý a jemne zákerný dom? Prečo by to aj v tomto prípade nemohlo zafungovať? 😹👌

Ďalšia jednohubka od Fitzeka. Kam až siaha ľudská zloba, chtíč za peniazmi a vidina internetovej anonymity?

Som zradca. Koncoročného Fitzeka si totiž obyčajne nechávam na vianočný čas a spoločne si užívame kapustnicu, more koláčov a žlčníkový záchvat. Tentokrát som však urobila jednu chybu - nazrela som do Osemnoci skôr a zradila som...

Vôbec sa však nehanbím za to, že som nakukla a podľahla. Moje čitateľské nenažrané ja si totiž vyžiadalo príbeh, ktorý je síce zamotaný, no zároveň sa číta pomerne ľahko. Vyhovovali mi krátke kapitoly, zmena rozprávačov a aj zaujímavá téma, ktorá sa mi prv javila ako dystopia a hudba ďalekej budúcnosti, ktorá však nikdy nezazneje. No keď som sa do príbehu pohrúžila, tak som si uvedomila, že námet nemá ďaleko od reality. 

Dejiny sú mega - súbor zaujímavých pikošiek z histórie

Už od malička ma fascinuje história a nebyť mojej lenivosti a strachu, tak je dnes zo mňa dejepisárka, ktorá to pubertom nedaruje a trápi ich s významnými dátumami (*bitka pri Moháči, nevieš? Dnes je to za 5!) 😬 Na históriu som nezanevrela a pikošky z nej si užívam a rada si nimi pumpujem mozog. Keď som v balíčku s knižkami zbadala novinku od vydavateľstva mamaš Dejiny sú mega, tak moje srdce doslova zaplesalo 😻 Toto bola trefa do čierneho.

Siedma časť série s vyšeteovateľkou Josie Quinn. Zločin v tajomnom lese, kde žijú členovia zvláštnej sekty.

To, že v každom zloduchovi vraj drieme kúsok dobra ste už určite počuli a zamysleli sa nad tým. Dodáva to životu istú dávku rozprávkovosti a hlavne nádeje, že nemôže byť všetko úplne čierne. Čo ale, ak si túto otázku obrátime? Je aj v dobrom človeku temnota? Taká spiaca, neprebudená, schovaná hlboko hlboko vo vnútri... Zloba, ktorú dokáže zobudiť len niečo, čo je temnejšie. Vražedná temnota... ehm, NAKA schovaj baranidlo, nejdem nikoho riťuálne vraždiť 😁 Iba som sa zamyslela (nebolelo to, som múdre dievča) a týmto mierne psychopatickým úvodom vás snád úplne neodradím od čítania nasledujúcich riadkov. 

Atalanta - retelling príbehu o odvážnej bojovníčke

Retellingy gréckych bájí sa už na knižnom trhu pomerne slušne udomácnili. Čo však tomuto "trendu" dodáva to pravé čaro a sladkú príchuť inakosti je to, že sa autorky a autori väčšinou vo svojich dielach zameriavajú skôr na tie menej známe postavy z gréckej mytológie alebo estrogén porazí testosterón a tak bájnym mužským hrdinom dajú na frak hrdinky ženské. Nemenej odvážne, nemenej krásne a šikovné.

Štýl Jennifer Saint mi ulahodil už pri jej predošlých dvoch vydaných knihách - Ariadne a Elektre. Autorka dokáže krásne narábať s jazykom diela a prostredníctvom poetických a ľúbivých popisov vám dokonale vykreslí priestor a dobu, kedy boli smrteľníci hračkami bohov a kedy svet ovládli bájni hrdinovia a výpravy za slávou a uznaním. 

Nádherná zbierka rozprávok, ktorú rozhodne nesmie chýbať vo vašej knižnici! Zabudnuté rozprávky

Minimálne tá moja a staršia generácia je poväčšine odkojená na rozprávkach Pavla Dobšinského. Nemám dojem, že by ma práve naturálnosť v jeho rozprávkach pokazila - skôr mi už ako dieťaťu ukázala, že život má aj svoje temné stránky a že nemusím byť princezná. Stačí, ak budem dobrý človek.


Stratené kníhkupectvo - feelgood čítanie pre knihomoľov

Pravých knihomoľov bez pochýb poteší, ak sa objaví kniha, kde sa mieša láska ku knihám, záhada, odvolávky na známe knižné diela a ich autorov a v neposlednom rade aj zaujímavá zápletka a jemne romantická linka. Kniha Stratené kníhkupectvo sľubovala práve takýto lákavý mix. Navyše autorka stavila aj na kartu, s ktorou mala minimálne u mňa vopred vyhraté. Príbeh vsadila do prostredia írskeho Dublinu, ktorý je už sám o sebe veľkým lákadlom z hľadiska atmosféry, ktorá knihomoľom gaučového typu sadne ako riť na šerbeľ. Dážď a hmla = ideálne počasie na čítanie!

Záhada vianočnšho imela - doplnková novela o obľúbenej chyžnej Molly

Molly - hlavnú hrdinku zo série Chyžná od Nity Prose som si za ten krátky čas veľmi obľúbila. Keď teda Tatran prišiel s novinkou Záhada vianočného imela, tak som neváhala. 

Samozrejme, Taňko nečíta anotáciu a ani počty strán a tak ma prekvapilo, že mi prišla tenučká "modlitebná" knižočka. Zároveň ma tento fakt aj potešil, lebo sa ku mne priplichtila práve v čase, keď som v práci začala stanovať 😓 Nie z plezíru alebo prehnanej lásky ku kempovaniu, ale vďaka skúškovému obdobiu. Takéto drobné rozptýlenie mi teda padlo vhod. Tešila som sa na novú záhadu, ktorej Molly opäť raz príde na kĺb. Táto jednohubka však nie je súčasťou série - skôr mi prišla ako dodatkové čítanie, ktoré mohlo byť kľudne aj len ako dlhšia dodatková kapitola.

17. novembra 2024

Keira a ja ❤️ autorova emotívna pocta jeho štvornohej priateľke

Láska je veľmi zvláštny cit. Dokáže srdce naplniť, ale zároveň ho aj rozbiť na milión kúskov. Sila a vytrvalosť lásky medzi ľudmi sa ukáže až časom a je na nás, či vznikne jedna silná priamka, či sa zlomí na dva samostatné dieliky alebo sa dva body nikdy nepretnú... No láska k zvieraťu, domácemu miláčikovi má už vopred nakreslenú krivku - raz vám určite zlomí srdce a roztriešti sa na drobné čiastočky. Pri jeho odchode...

Temné sekundy - 6. časť nórskej krimisérie s pomalým spádom a prepracovanou psychológiou postáv.

Nerada sa púšťam do nových krimi sérií a už vôbec, ak nezačínam od prvej časti. Mám potom pocit, že mi uniká vývoj postáv a že sa s nimi neviem zžiť. Aj v prípade Temných sekúnd - v poradí 6. časti série s krycím názvom "Inšpektor Sejer" som sa obávala, či mi práve táto rovina príbehu nebude chýbať. Pri sériách totiž potrebujem cítiť istú chémiu s vyšetrovateľmi... Dokázala ma napriek mojim počiatočným obávam kniha z pera kráľovnej nórskej detektívky presvedčiť? 

Historicko-erotická romanca z prostredia Banskej Bystrice. Spoznajte kata Ondreja a jeho milovanú Kristínu.

Obyčajne si knižné novinky vyberám pocitovo. Ak si však nie som istá, tak nakuknem do anotácie, ktorá je pri mojej nerozhodnosti jedinou možnosťou a odrazovým mostíkom. V prípade knižného debutu slovenskej autorky Zuzany Nomilnerovej - Katovo objatie som sa nechala zlomiť až anotáciou, lebo na prvý pohľad ma kniha až tak nezaujala. Malo moje podvedomie správny ciťák, ak si knihu nevybralo hneď alebo som sa vďakabohu sekla a ciťák má hodinovú výpoveď? 

Lisa Jewell nezaháľala. Si pripravený na stalkerku? Never jej ani slovo!

Poznáte ten pocit, keď si vykračujete po ulici a na topánku sa vám nalepí náruživá žuvačka alebo na vás robí nájazdy neodbytná osa, čo si myslí, že je Top Gun alebo keď sa chystáte socializovať a na ksichte sa vám práve vtedy objaví vyrážka väčšia než kráter na Etne? Tak si teraz tento stav medzi otravným až tlakomervybuchujúcim pretransformujte do ľudskej podoby... Dostanete tak jednu z hlavných hrdiniek psychotrileru Never jej ani slovo od Lisy Jewell.

Lisa nie je v našich končinách neznámou a prakticky je aspoň u mňa stávkou na istotu, ak hľadám niečo temné, divné, psycho a zároveň zamotané. Pri jej trileroch si môžete byť istí, že sa nudiť nebudete a radšej buďte predvídaví a vyhraďte si na ne celý deň až dva. Zvedavosť vás totiž donúti nepustiť knihu z rúk, dokým neprídete na to, kde je zrada a kto je zrúda.

Ďalšie stretnutie s Lucindou Riley. Dokázal ma čarovný príbeh plný lásky, umenia a talianskeho temperamentu presvedčiť?

Pocitovo i rezultátom po prečítaní je u mňa Lucinda Riley zarovno s Fitzekom. Len v odeve Cupida s kyticou červených ruží. Aj pri Lucinde som totiž vždy na vážkach... Raz ma jej knihy úplne pohltia a páčia sa mi tak, že si ich pamätám ešte dlho po prečítaní... No potom sú tu aj prípady, keď mi niečo na príbehu pokazí dojem a príbeh už pre mňa stráca svoj lesk... Buď si užívam jazdu v Bentley alebo plačem v embéčke 🤣 Preto som bola sama veľmi zvedavá, aké pocity vo mne vyvolá jedna z jej prvotín, ktorú napísala ešte pod svojím dievčenským menom. Dievča z Neapola. 

Tretia jednohubka od Carstena Henna. List na desiatovom papieri.

Carsten Henn sa už v mojom pomyselnom zozname autorov zapísal ako ten, ktorý píše knižky z kategórie pohladenie pre dušu. Podozrievam vydavateľstvo Tatran, že ma má načipovanú a sleduje moje emočné výkyvy, lebo knihy od tohto autora a od Lisy Aisato a Maje Lunde vychádzajú vždy v čase, keď moja duša potrebuje trošku zahriať, povzbudiť, pohladiť a postískať. 

Život a smrť Ayrtona Sennu. Biografia brazílskej ikony kráľovnej motošportu.

Biografiám známych osobností som až doteraz akosi neprišla na chuť. Len máloktorá ma dokáže zaujať tak, že po nej siahnem. Obávam sa však, že som našla práve ten typ biografií, ktoré ma dokážu dojať, rozosmiať, ale aj emočne rozbiť ako po pohladkaní demolačnou guľou. A čuduj sa svete, zjavne to budú práve biografie legiend Formuly 1. Asi sa rozpíšem, rozcítim a budem patetická, tak nech mi je odpustené... 

Meno Ayrton Senna je vo svete motošportu legendou. Právom. Aj keď na rovinu poviem, že starších jazdcov som až tak nepoznala, lebo v čase ich slávy som ešte nebola v pláne respektíve som ešte len po dvore ťahala dreveného kačura. Na všetko ostatné je tu mastercard - v mojom prípade môj priateľ, formulový veterán a efjednotková encyklopédia, ktorý mi vždy všetko trpezlivo a polopatisticky vysvetlí. Dokument o Sennovi bol asi jedným z mála, z ktorého som mala zimomriavky, knedlík v krku a ktorý ma mátal aj vo snoch... Na jeho biografiu som teda bola ako tak psychicky pripravená a mala som veľké očakávania.

10. októbra 2024

Bola Medúza skutočne obludou ?

Priaznivcom gréckej mytológie určite neušla novinka Aténino dieťa, ktorá dá sa povedať zaklincovala knižné leto vo vydavateľstve Grada. Ide o veľmi útlu a možno na prvý pohľad nenápadnú knižku z kategórie retellingov gréckych mýtov - prvej časti z trilógie od britskej spisovateľky Hannah Lynn. Autorka ako po prvom siahla po legendárnom príbehu o Medúze. Upozorňujem, že možno skĺzam k spoilerom - hlavne, čo sa štruktúry príbehu týka.

30. septembra 2024

Ôsma časť série od majstra krimitrileru Chrisa Cartera. Mordparta z Mesta anjelov znova na stope zločinu

Moja bezhraničná láska k seňorovi Carterovi už asi vyzerá ako platená reklama alebo pubertálna zamilovanosť. Ani ôsmu časť série s Robertom Hunterom a Carlosom Garciom som si samozrejme nemohla nechať ujsť. Aj keď je každá časť tejto série ťažká ako krava a hrubá ako zoznam mojich hriechov, tak ju schrúmem za dva, max 3 dni. Opäť sa pokúsim byť stručnejšia. Pri sériách sa totiž desím spoilovania 🙈

Po prečítaní minulej časti - Ja som smrť som nemohla umlčať moje zlobrie ja a mala som zopár výhrad. Pri tejto časti som si však napravila chuť. Keď hodíte očkom po fotke k príspevku, tak si určite všimnete aj rekvizitku, pri ktorej výrobe som sa cítila ako kmín a hajtrák 🤣 Pozor na mňa, lebo sa mi toto grázlovské alter ego začína páčiť 😆 Asi pri máloktorej knihe by som sa tak "obetovala", tak vás nemusím presviedčať, že Carter ma znova lapil na háčik.

Unesené - začiatok novej krimisérie s dávkou mystiky a trileru

Jesenné edičné plány vydavateľstiev sú vždy natrieskané ako indický autobus a korunujú medzi nimi najmä žánre ako - triler, krimi či horor. Niet divu, že aj Grada v tomto smere nezaháľala a opäť siahla po novej krimi sérii. Myslím, že obľúbená Lisa Regan a jej Josie Quinn má vážnu konkurenciu. Jess Lourey jej so sériou Steinbeck & Reedová môže šliapnuť na päty. 

1. septembra 2024

Zabudnutý palác - historická romanca s nádychom mytológie a tajomna odohrávajúca sa na bájnej Kréte

Po historických romanciach s viacerými dejovými linkami siaham pomerne často. Veľmi sa mi totiž páči to, ako autori dokážu prepojiť rozdielne časové obdobia. V prípade Zabudnutého paláca som čakala dve dejové linky - tú nedávno minulú a súčasnú, no ako bonus autorka pridala aj linku tretiu, ktorá prináša ďalší pohľad na jeden z najznámejších a najikonickejších mytologických príbehov. 

31. augusta 2024

Obľúbili ste si chyžnú Molly? Tešte sa na jej návrat v druhej časti série - Záhadný hosť.

Záhadný hosť ma v edičáku Tatranu veľmi príjemne prekvapil. Na konci Chyžnej som plakala (nesrandujem, ozaj mi ukápla slza), že je už koniec a že sa s Molly už viac nestretnem. Táto postava mi až neuveriteľným spôsobom prirástla k srdcu a veľmi som jej fandila. Pokračovanie jej príbehu bola preto jasná voľba. Už teraz viem, že Molly to "ešte roztočí" a koncom roka sa jej dočkáme opäť - tentokrát vo vianočne ladenom príbehu, pri ktorom nemám pochybnosti, že ma tiež chytí za srdce. 

Vo svete F1 - zákulisie F1 očami známej športovej novinárky.

Lee McKenzie si budú určite viacerí F1 ultras pamätať najmä z jej ikonických rozhovorov z paddocku, ktoré sa stali virálnymi. Neokúňala  sa a "podkúrila" viacerým zvučným esám kráľovnej motošportu alebo spolu s respondentom za mikrofónom rozosmiala fanúšikov. Známe sú predovšetkým jej podpichovačky s huncútom Sebastianom Vettelom či vyjadrenia horúcich hláv - Hamiltona, Alonsa či Verstappena, ku ktorým sa dostala vďaka tomu, že bola "v prvej línii". V úvodnej časti knihy nás táto sympatická redaktorka zoznámi so svetom F1, svojimi začiatkami i prácou, počas ktorej sa zrodil medzi ňou a viacerými jazdcami nielen rešpekt, ale aj pekné a trvácne priateľstvá. 

Young adult miniséria so štipkou mágie a fantasy. Prvá časť - Vzpomínky a vrazi

Muži s pribúdajúcim vekom poškuľujú po motorkách, ženy túžia žrať a nepribrať... a Taňko objavilo YA a fantasy, lebo verí, že tu tkvie zdroj večnej mladosti 😬 Možno aj preto som začiatkom leta neodolala a z ponuky českej vetvy Grady som si vybrala YA fantasy s prvkami mágie - Vzpomínky a vrazi.

Nejedná sa o standalone, čo som už od začiatku vedela a bola s tým zmierená - YA totiž žiaľ neuzdravuje memorizáciu mien a deja z predošlých častí série, fňuk 😶‍🌫️😪 Zlákali ma hlavne prvky mágie - som skrytý bosorák, takže toto v knihách ľúbim. Prvé kapitoly mi evokovali Met Gala mixnuté s Hrami o život. Prekvapila ma i doba - očakávala som totiž, že sa príbeh bude odohrávať v dávnych časoch a nie v modernej dobe. Príbeh mal trošku ťažší rozbeh a aj zoznamovanie sa s postavami bolo náročnejšie, keďže nimi autorka nešetrila.  

Na rozhraní - 12 emotívnych príbehov odohrávajúcich sa medzi nebom a zemou.

Nie som práve ezotericky a spirituálne nastavený človek, no napriek tomu verím, že existuje niečo nadpozemské. Že duša svoju púť nekončí posledným nádychom a výdychom... Kniha Na rozhraní ma dokázala presvedčiť iba anotáciou a aj keď ide o smutné čítanie, tak na mňa silno zapôsobila.

Nenechajte sa pomýliť obálkou evokujúcou motivačné žvásty - sorry, ale musíte uznať, že väčšina obálok motivačných kníh má podobný vizuál. Ide o jednohubku - celkovo 12 príbehov o 12 reálnych ľuďoch. Napriek tomu však odporúčam kúskovať si ju. A neprehliadnuť, aj keď ani ja nevolím megalákavú fotku, z ktorej padnú internety a zhorí komentová bublina. Tu totiž platí, že obsah úplne prebije vonkajšok 🙂 Poučenie? Snáď... 

Lastovičie leto - letná táborová romantika s hĺbavejším vyústením. Aké silné dokáže byť dlhoročné kamarátstvo troch žien, ktoré sa zrodilo v letnom tábore?

Letné romance sú počas horúceho leta a dovoleniek must have vo vašej oddychovej výbave. Väčšinou v tomto období volím iba jednu knihu z tohto žánru. Ak už dve, tak s väčším časovým odstupom, aby som sa nepresýtila. V tomto prípade som však urobila výnimku a Lastovičie leto robilo v cestovnej taške spoločnosť Každému ďalšiemu letu a prečítala som ich v poradí jednu za druhou. 

Každé ďalšie leto - jemne žhavá, príjemná letná romanca ideálna na pláž či k bazénu

Váľať sa na pláži alebo pri bazéne a nevyužiť leňošenie pri vode na čítanie letných romancí by bol hriech. Aj keď toto nie je práve môj number 1 žáner, tak kniha Každé ďalšie leto na mňa vyskakovala z viacerých strán už odvtedy, čo vyšla v slovenskom preklade. A tak si romantické hoviadko môjho kalibru pribalilo do cestovky práve túto knihu. A čuduj sa svete, dudranie sa nekonalo 👽 

Táto kniha je síce autorkiným literárnym debutom, no tento fakt som nijak výrazne nepociťovala. Príbeh vás správne naladí na letné radovánky a zabudnete pri ňom pindať na otravnú bzučiacu háveď či teploty, pri ktorých premýšľate a konšpirujete, že sa meníte na ťavu alebo púštny kvet. Ale pozor, možno vás naláka aj na letné romániky a drinky, tak pozor na zapálené lýtka či faraónovu pomstu 👀 Autorka siahla po mimoriadne obľúbenom koncepte s dvoma dejovými linkami, ktoré sa navzájom dopĺňali a na konci všetko pekne zaklaplo. Telenovelovými intrigami vycvičené harcovníčky alebo ľapče určite vyňuchajú okolo čoho sa bude odvíjať celá zápletka a kde je pes zakopaný, no ani to nebude prekážkou. Núdza nebola ani o zopár "žhavých" scénok.

Ďalšia psychologická mixérjazda od Sebastiana Fitzeka. Pozvánka.

Môj knižný "vzťah" k Fitzekovi som dávnejšie nazvala talianskym manželstvom. Pri niektorých jeho knihách by som to však skôr prirovnala k jazde na húsenkovej dráhe. Fitzek je totiž majster v zvratoch a prekvapeniach. Rovnako ako dokáže postavám priestor dať, tak im ho lúsknutím prsta vie aj vziať... A niečo, čo je zrejmé, tak nakoniec až tak zrejmé nebude...

Z vizuálu obálky som drisla na riť. Kniha s názvom Pozvánka a príde vám rovno veľká a ošarpaná poštová schránka? Jaaa, das ist gut 👌😁 Fitzek ostal verný aj tradičnému konceptu - krátke kapitoly a postupná gradácia deja. Nevzdal sa ani prvkov, ktoré sú už jeho poznávacím znamením - jemný úchylizmus, psychoporucha, o ktorej ani srnka v lese netuší a vyvrchoľovací rittberger na posledných stránkach knihy.

Divadlo na Tomovom jazere - nostalgický príbeh o živote pred vydajom a materstvom.

Divadlo je čarovný priestor. Kto sa raz stane jeho súčasťou, tak do toho úplne "spadne". Samozrejme, nie všetko je vždy ružové, ale výsledok stojí za to. Proces tvorby, kreovania niečoho nového je vždy náročná a mravenčia práca. Divák vidí výsledok, no herecký ansámbel, tvorivý tím i zákulisie vedia, čo všetko za tým je. Preto som bola vďačná za príbeh, v ktorom sa prelína jednak svet divadla, ale aj (ne)obyčajné ľudské osudy a jemný závan nostalgie - Divadlo na Tomovom jazere. 

                    

30. júna 2024

Medicína úžasná i děsivá - bohato ilustrovaná publikácia pre deti, ktorá ich hravo prevedie svetom medicíny

Vždy ma veľmi poteší, ak na náš knižný trh pribudne nejaká zaujímavá a vtipne podaná kniha z oblasti medicíny. Po Šarlatánoch a Epidémiách v dejinách ľudstva padol môj zrak na publikáciu určenú pre detského čitateľa - Medicína úžasná i děsivá.

Ide o doslova jednohubku. Nebudem klamať - najprv ma zaujala najmä vďaka grafickému spracovaniu. Neprekážalo mi ani to, že je v českom jazyku a že je primárne určená pre deti. Veď i ja som dieťa mojich rodičov 🤣👌😶‍🌫️

Anna O. - psychotriler, po ktorom sa budete báť zaspať... Syndróm rezignácie ako dôsledok zločinu alebo dokonalý herecký počin?

S trilerom o spánku som sa dosiaľ stretla len raz. Bol to samozrejme Fitzek a jeho kniha Námesačný. V tomto prípade však neprišla satisfakcia a knihu som ofrflala a zaradila medzi najslabšie, ktoré som od Fitzeka prečítala. Preto, keď som zbadala v ponuke Grady novinku Anna O., tak som si povedala, že snáď to nebolo v téme a že skúsim opäť dať šancu spojeniu triler a spánok. Prebudí (doktor) Prince Šípovú Ruženku? 

Už len fakt, že som si vybrala knihu v češtine, aj keď triler a krimi čítam v českom jazyku rýchlosťou chromého slimáka namazaného chemoprenom poukazuje, že Taňko bolo namotivované... A možno aj premotivované 😆 Úvod knihy mal totiž totožné tempo a rozbiehal sa asi tak ako korporátny zamestnanec po celozávodnej dovolenke. Neskôr sa príbeh aj vďaka krimi vsuvke pohol a začal mať iný nádych - naliehavejší, akčnejší, zamotanejší a tajomnejší. 

True krime príbeh, ktorý šokuje. Ak to niekomu povieš...

Viem, že mnohým ešte stále príde zvláštne, ak poviem, že som fanúšikom detektívok a true crime dokumentov či kriminálok. Akoby to automaticky znamenalo, že mám v mrazničke niekoho rozštvrteného (kurča nerátame, ok?) alebo že som si zo záhradky urobila súkromný cintorín papuľnatých manželov (nemám záhradku, ani manželov, tak klíďo píďo). Pravda je však inde - som fanúšikom psychológie a kriminalistiky. True crime dokumenty som dávnejšie často sledovala na kanáli ID, dokým mi záhadne nezmizol z ponuky - Orange nevieš o tom niečo? 🤔 No knihu z tohto súdka som čítala asi prvýkrát.

O prípade Shelly Knotekovej som až doteraz nepočula. Základ som sa dozvedela len z obálky knihy Ak to niekomu povieš a z jej anotácie. Pre istotu som si žiadne info pred čítaním a ani počas nevyhľadávala a tak som sa do príbehu ponorila s čistou hlavou. 

Hľadanie Adama - citlivý, intímny, queer román od Frankieho Kozmona

Tvorbu Frankieho Kozmona už dôverne poznám. Detektívky s Wolfom k nemu patria ako lopatka ku krtkovi a vždy sa teším na najnovšie zvieratko v jeho krimi ZOO. Tentokrát však autor prišiel s niečím žánrovo úplne odlišným od jeho predošlej tvorby. Váhala som, no nakoniec náhoda rozhodla a knihu som si prečítala. 

Vládkyňa vetra - krásny, citlivý príbeh pre deti a mládež od tandemu Maja Lunde a Lisa Aisato

Nech vyjde Lise Aisato u nás hocičo, tak si môžete byť stopecentne istí, že po tom chňapnem. Navyše, ak sa jej smutnokrásne ilustrácie spoja s textom od Maji Lunde, tak je jasné, že takýto poklad si nájde miestečko v mojej knižnici.

Strážkyňa slnka - predchádzajúca časť tejto čarovnej série sa mi veľmi páčila. Prišla ku mne v tom najsprávnejšom čase a aj napriek smútku, ktorý bol v tomto príbehu hmatateľný mi priniesla nádej. Doslova som z nej nasala to slnko, ktoré mala aj v názve. Snehovú sestru som ešte nečítala a dlho som ju ani nemala v knižnici. No moja mamka ma chcela potešiť a sériu mi tak (nateraz) skompletizovala. Na Vládkyňu vetra som sa veľmi tešila. Opäť si ma našla v ťažších chvíľach a znova som si ju kúskovala a vychutnávala.

Dopadol môj ďalší stret s YA úspešne alebo narazila kosa na kameň? Netflixový hit - Slzotvorca, časť prvá: Čierna ruža

Márne klipkáte očami, pretierate si karpiny a štipkáte sa do rúčky - chyba nie je vo vašom prijímači. Áno, opäť som siahla po knihe, ktorá je primárne určená pre kategóriu pubert aj keď ja som číselne už pubert na druhú 😁 Nebolo za tým pohladkané ego od predavačky v Tescu, ktorá si odo mňa mesiac a pol dozadu pýtala pri kúpe vína občianku a ani knižkochvatacia fúrikmánia. Naozaj ma zaujala kniha a priznám sa - narazila som aj na trailer k jej filmovému spracovaniu. Toť moja cesta k Slzotvorcovi. 

Samozrejme, že som mala mierne obavy. Nálepka fantasy ma na jednej strane lákala a na strane druhej mi z nej stískalo polky. Obávala som sa brodenia v sladkej, lepkavej cukrovej vate s trpkou príchuťou citróna, kde sa hlavný hrdina mení na sexi draka a hlavná hrdinka prdiaca dúhu si ho ochočí. Našťastie, toto sa nedialo a aj keď som narazila na klasické žuvačkové klišé spojenie - naivka a bad boy, tak som nakoniec príbeh zožrala aj s navijakom a idem si ochladiť rozpálené lýtka a pomasírovať sa defibrilátorom.

Záhrada tajomstiev - románovo-detektívne tajomné prekvapko s príjemnými postavami

Stará pinterestová múdrosť hovorí: "Priateľ je človek, ktorému keď povieš - zabil som niekoho, odpovie - kam ho zakopeme?". Názov Záhrada tajomstiev vo mne evokoval práve túto pripovidku o dvojnohom záhradnom hnojive prípadne o zabudnutom zakopanom poklade predkov. Na našom sade sa však vraj skrýva len dedova výročná slivovica (skutočný príbeh) 👀 Dosť však bolo omáčok! Erica James si pre čitateľov prichystala niečo iné a našťastie boli jej myšlienky menej bláznivé a mešuge ako tie moje. 

Predchádzajúcu knihu autorky, ktorá vyšla v Tatrane minulý rok som skoro prehliadla a podobne tomu bolo aj pri Záhrade tajomstiev. Dobre ale, že som nakoniec podľahla pokušeniu. Matky a dcéry sa mi páčili a Záhrada bola ešte lepšia a príbeh ako taký má potenciál "sadnúť" viacerým čitateľom. Hlavne tým, ktorí majú radi mix tém, viacero dejových liniek a ktorí si obľúbili štýl à la Lucinda Riley len s trochu diétnejšími opismi. 

Tichý plač - Josie Quinn po šieste

Je len veľmi málo autorov, ktorý dokážu písať časti série ako na bežiacom páse. Lisa Regan rozhodne podvádzala a asi v mladosti spadla do druidej polievky spisovateľských inšpirácií a tak chŕli jednu knihu za druhou. Jej séria s vyšetrovateľkou Josie Quinnovou sa teší nielen u nás, ale aj vo svete veľkej obľube a aktuálne sa počet kníh v tejto sérií vyšplhal na číslo 20. Pred časom jej v slovenskom preklade vyšla už šiesta kniha - Tichý plač. 

Budem sa opakovať, ale písať hodnotenie knihy zo série je veľkou výzvou a často kľučkujem medzi vnútorným pocitom z knihy a spoilovaním. Pre istotu som si na pomoc prizvala aj milady anotejšn, aby som náhodou niekoho nepripravila o prekvapivé momenty z tejto časti. 

Čakrová liečba - príručka pre začiatočníkov

Keď nabudúce budem chcieť niekomu, kto mi zdvihne mandľu napraviť čakry, tak ma prosím zastavte 😁 Tomu zmrdovi totiž takú službu neurobím, nech sa so svojimi čakrami vyhrá sám. Viem, že je asi prekvapujúce, že sa u mňa objavuje tento typ knihy, no človek nikdy nevie a bola som zvedavá, či mi prinesie niečo nové a či mi potvrdí alebo vyvráti moje podozrenie.

Na úvod radšej rovno napíšem info - táto kniha má byť len doplnok a odrazový mostík. Samozrejme, že ak máte vážne choroby, tak je potrebné vyhľadať odbornú pomoc. Kniha Čakrová liečba je skôr vhodná pre začiatočníkov ako prvotný kontakt s touto oblasťou. Môžete sa v nej inšpirovať pri vašej duchovnej ceste a iba si dopomôcť a možno trochu viac spoznať svoje telo i dušu. 


Väznená - švédske stoly zločinov, ľudských charakterov i svet prepychu a luxusu, ktorý kolidoval na hrane morálky i zákona

Aj keď mojou mantrou pri kriminálkach je už nenačať novú sériu, tak aj majster tesár sa občas utne a potom márne plačem, že mám pamäť s výdržou čínskeho šmejdu. Hoci Väznená nie je pilotnou časťou, tak to, že ide o sériu by som si ani nevšimla, pokiaľ by to nebolo uvedené na obálke 👀 Áno, všímavosť určite nepatrí medzi prednosti, ktoré vypichnem v CV 💁 Autorka Karin Slaughter na našom knižnom trhu nie je neznámou - pred pár rokmi vyšli dve jej knihy (rovnako ako aj táto) vo vydavateľstve Aktuell. Nakoľko je Väznená žičlivo vykŕmená knižná kráska, tak mi jej čítanie zabralo viac času.

V tejto kriminálke sa do stretu dostáva hneď niekoľko tém - temná minulosť, zneužívanie, vraždy, drogy, znásilnenia, špinavý biznis či sila konexií a vďačných známostí. Vyšetrovateľ Will Trent sa ocitá na mieste činu - stavenisku nočného klubu, ktoré sa však stalo rajom pre tajné nočné radovánky, drogovým doupě, hotelom pre bezdomovcov a najnovšie aj miestom činu. Obeťou je bývalý policajt, ktorý rozhodne nie je čistý ako vydenzifikovaná paprča počas korony a ktorý sa po vyhadzove z polície sám vydal cestou kriminálnika a výpalníka. Na mieste činu sa však nachádza viac krvi než po orgiách Báthoryčky a Vlada Napichovača a tak aj armáda vysokotlakových čističov tu bude mať čo robiť. Navyše je do prípadu osobne zainteresovaný aj samotný Will Trent a aj tu je menovateľom jeho minulosť. Jeho manželka Angie, ktorá sa do jeho života vracia stále "príjemným" entrée zrovnateľným s účinkami žinčice, spláchnutím vlnou tsunami alebo poláskaním od žraločích zúbkov. 

31. mája 2024

Do tretice melanchólia a boľavé témy v podaní Christy Lefteri

Po knihe od Christy Lefteri som siahla už tretíkrát, čo značí jediné - jej predchádzajúce knihy sa mi páčili a tak som nepochybovala, že aj jej ďalšie knižné dielo na mňa zapôsobí. Aj keď Lefteri patrí medzi autorky, ktoré rozoberajú skutočne boľavé, smutné a náročné témy... No asi som tiež tak trochu emočný masochista. 

V Knihe ohňa autorka spojila ekologický problém a jeho dopad na spoločnosť. Ako sa požiar dotkne jednotlivca i komunity. Oheň v tomto prípade nefungoval len ako reálny element, ktorý po sebe zanechá spálenisko. V prenesenom význame zafungoval požiar aj ako metafora na spálenisko, ktoré ostáva v človeku po strate. Strate domova, blízkeho, straty seba samého aj straty dôvery či istoty. Zároveň sa Lefteri dotkla aj dopadov viny, výčitiek svedomia, ľudskej zaslepenosti, mamony a sebectva. 

Nesmrteľnosť - príbeh lásky. Bodka za gotickomorbídnou duológiou od Danz Schwartz

Za to, že sa Nesmrteľnosť - príbeh lásky kooonečne objavila na pultoch kníhkupectiev môžete ďakovať sile môjho chtíču i intuície a bosoráckym schopnostiam. Vytrvalo som myslela na to, že naozaj potrebujem pokračovanie Anatómie - prvej časti z tejto minisérie a ono prišlo. Ok, nebudem samožer, tých je tu už pomaly viac jak absencií v parlamente 😀🤣😂 Môžete teda odvolať ďakovné pukety a kuriéra s exkluzívnymi belgickými pralinkami. Nebudem si prisudzovať zásluhy, ktoré patria Tatranu a autorke Dane Schwartz 😄

Ako správny morbidkolover som si už aj predošlú časť užila. Páčil sa mi ten gotický poprašok, atmosféra ponurého Edinburghu i hrdinka, ktorá išla v tých časoch doslova hlavou proti múru. Pridajte k tomu rozpadajúce sa, práchnivé mŕtvolky, lásku, ktorá sa zrodila v džure po truhle pri vykopávaní materiálu na nelegálne pitvy a tajuplný lektvar, ktorý z vás spraví nesmrteľného. Nevadili mi ani hnijúce zuby, aróma hnisu a nedostatočnej hygieny či hrozivé kýpte a nabrúsené pílky na rezanie končatín. V tomto "lákavom" prostredí sa ocitá aj hlavná hrdinka Hazel Sinnettová. Žena, ktorá sa narodila do nesprávnej doby.

Sladkosť zabúdania - ďalší dojímavý príbeh od Kristin Harmel

Čítať romány z obdobia druhej svetovej vojny asi nie je práve najlepším nápadom v hektickom a stresujúcom období. Napriek tomu som urobila výnimku, keďže ma okrem krásneho vizuálu presvedčilo aj meno na obálke - pre mňa už známa a obľúbená autorka Kristin Harmel. 

Ak sa vám niekedy zažiada prečítať si román, kde sa spája ľudskosť, odvaha, zlé časy, v znesiteľnej miere romantická vsuvka a dve dejové línie, tak určite hoďte očkom po tvorbe tejto autorky. Dokáže citlivo a s gráciou popísať neľahké časy a zároveň do vás vliať aj nádej a vďaku, že to pekné ešte existuje. A to aj v časoch, keď svet zahalí temnota... 

Sladkosť zabúdania je úplne výstižný názov. Autorka totiž skombinovala príbeh rodinného podniku - krásnej a obľúbenej cukrárne vo francúzskom štýle s neľahkou diagnózou pôvodnej majiteľky. Alzheimerova choroba Rosie postupne kradne spomienky a čoraz viac sa zamotáva niekde medzi minulosťou a prítomnosťou. V neľahkom boji sa jej snaží byť oporou vnučka Hope a pravnučka Annie. Hope však okrem toho zápasí aj so svojimi vlastnými démonmi - je čerstvo rozvedená, rodinný podnik je na pokraji krachu a jej dcéra jej tiež nedá vydýchnuť a obviňuje ju z toho, že jej manželstvo skončilo v troskách. Babička Rosie nástojí na tom, aby Hope odišla do Paríža a zistila, čo sa stalo s jej rodinou a dávnou láskou... Nájde Hope po toľkých rokoch odpovede na Rosine otázky a dopraje jej tak zaslúžený pokoj?

Nová séria od kráľa škandinávských kriminálok. Ako obstál Arne Dahl a téma ekoterorizmu?

Nerada sa púšťam do nových krimisérií, no zas a znova som podľahla. Zlákala ma nová séria od známeho a obľúbeného škandinávskeho autora Arneho Dahla. Možno by som ani po nej nesiahla, no zaujala ma inakosť - zločin iného rázu než ten, na ktorý sme u severských kriminálok zvyknutí. 

Štokholmom otrasie séria zvláštnych výbuchov, ktoré na prvý pohľad nič nespája, aj keď pri tomto type zločinu majú vyšetrovatelia automaticky v merku extrémistické teroristické bunky. Prepojenie na klimaaktivistov by asi napadlo iba málokomu. Práve tento aspekt príbehu a počiatku novej série ma zaujal natoľko, že som prvej časti dala šancu. 

Veríte na kliatby, povery a prekliate predmety?

👀☠️ Veríte na kliatby či povery? Máte pocit, že vlastníte nejaký prekliaty predmet? 🧟‍♂️👻

Ak patríte k ľuďom, ktorí pri promenáde čiernej mačky z jednej strany cesty na druhú spustia lavínu spľuvancov, pri rozbití zrkadla chytajú amok alebo ktorí jednoducho veria na povery, ducharinu, pomstychtivé múmie či krvilačné hororové bábiky, tak zbystrite pozornosť. Knihu Prekliate artefakty si určite nenechajte ujsť. Neochráni vás síce pre prekliatím a poverčivosťou, ale určite v nej nájdete niečo, čo vás zaujme a čo vám možno ešte viac znepriechodní prdel pred zastrúhaným vlasom, keď vás opantá strach a divný pocit.


Hodiny chémie - príbeh vedkyne v mužskom svete so závanom feminizmu

Hodiny chémie boli istý čas hitom bookstagramu a vyslúžili si aj vcelku vysoké hodnotenie na goodreads. Mňa táto vlna nespláchla úplne - hoci som si knihu kúpila krátko po jej vydaní, tak na poličke si trpezlivo lebedila a čakala na svoju chvíľu. A to až do momentu, kedy som sa rozhodla dať jej šancu. Žiadalo sa mi totiž niečo silné a ženské.

Lákadlom pre mňa nebola ani tak téma vedkyne v mužskom svete, feminizmus či ako sľubuje obálka vtipný príbeh. Skôr som sa tešila na atmosféru tej doby - 50. a 60. rokov v USA. Minimálne z hľadiska "vizáže" u mňa táto doba kraľuje v mojom pomyselnom rebríčku ženskej elegancie a hravosti. Chémia v spojení s varením bola tiež celkom zaujímavou ponukou so značným potenciálom. 

31. marca 2024

Ďalšia Lucindina kvetinka. Zaujala ma Čierna orchidea?

Tvárim sa ako botanik aj napriek tomu, že kvety, ktorá mám doma sú na 99% odsúdené na pomalú bolestivú smrť. V prípade orchideí obzvlášť - som ich poslednou zastávkou pred večným odpočinkom. Sú to síce krásavice, ale mega vydžubané mrchy a tak som to s nimi nadobro vzdala. Orchidkiller Taňko už odprevadil na druhý svet minimálne 5 orchideí, takže už som vlastne sériový vrah, či? 🤔 Toľko zbytočný úvod ku knihe Čierna orchidea od Lucindy Riley. Zazvonil pomyselne aj tejto knihe vďaka názvu u mňa umieračik? 🔔

Goticko-detektívny román pre mladšie ročníky. Belladonna.

Keď sa povie young adult tak je na 99% isté, že tento žáner obídem. Nie je to tým, že som knižný snob, no skôr sa už považujem za starú vraždu, ktorá nespadá pod vekovú kategóriu, pre ktorú je YA literatúra primárne určená. Dešifrovať jazyk puberťákov je pre mňa skoro tak náročné ako pre prekladateľa bez ujmy rozlúsknuť monológ nášho kapitána. Sú však isté prvky, ktoré ma dokážu vlákať "do pasce" a nehľadieť pritom na vekové určenie. Čo ma zlákalo pri Belladonne?

Bola pre Cartera sedmička šťastná?

Nie je tajomstvom, že Chris Carter sa v mojom pomyselnom rebríčku autorov krimi a trilerov vyhrieva na špici. Ak vidím, že v slovenskom preklade (áno, viem, že naši českí bratia prekladajú rýchlejšie) vychádza ďalšia časť, tak je veľkááá radosť vo mne 😁 Aj keď je moja pamäť na postavy v sériách skoro totožná s pamäťou akváriovej rybičky alebo starej dobrej diskety 😎 Pár mesiacov dozadu vyšla už v poradí siedma časť série s vyšetrovateľom Robertom Hunterom. Tentokrát s mrazivým názvom "Ja som smrť".

Pomocníčka - minuloročný trilerový hit. Bolo nadšenie opodstatnené?

Kniha Pomocníčka sa tu krátko po jej vydaní a po lavíne veľmi priaznivých recenzií objavovala častejšie ako jamky na bilboardoch a tak sa niet čo čudovať, že ani ja som nedokázala odolať jej sladkému mámeniu. Aby som však nezlízla všetku smotanu, tak za to, že som si ju vôbec prečítala pripisujem plusové body mojej kolegynke, ktorá mi ju darovala na narodeniny a @kolacita, ktorá mi pripomenula, že Pomocníčka si už dlho hovie na polici a že z nej treba odfúknuť prach a zbaviť ju "knižnej počestnosti". Dali sme si viac-menej spoločné čítanie, no slimák Taňko ju nielenže dočítal neskôr, ale ju aj neskôr hodnotím. V exekučnom kniho-hodnotiacom zozname knižného interpolu svietim určite úplne hore ako VÍ-ŤAZ 👹

22. marca 2024

Pretože si výnimočná - kniha pre deti, ktorá im má pomôcť k sebaúcte, uvedomeniu si svojej hodnoty i preklenúť cez chaos zvaný sťahovanie

Čím som staršia, tak tým radšej siaham po knihách pre deti. Častokrát v nich totiž nájdem to, na čo som s pribúdajúcimi rokmi zabudla a osviežiť si pamäť nezaškodí. Od Knihy Pretože si úžasná od Almy Gross som očakávala hlavne pripomienku toho, že si treba veriť a nebáť sa nových vecí.