30. júna 2025

Žánrový výlet Lucindy Riley. Špionáž, kráľovská rodina a pikantné tajomstvo - Ľúbostný list

Lucinda Riley bola bezpochyby vynikajúcou spisovateľkou a právom sú jej knihy obľúbenými najmä u ženského publika. Krásne popisy, hĺbavé príbehy, umelecké prostredie a aj atmosféra diaľav sú nosnými prvkami a ozdobou jej diel. Lucinda však mala aj jeden dar - bola spisovateľským chameleónom. Nepísala len romance. Zo svojej komfortnej zóny vystúpila už pri Záhadných vraždách v internáte, ktorý boli takou ľahkou anglickou detektívkou, ale aj pri rozprávkach, ktoré napísala v tandeme so svojím synom. Aj keď by Ľubostný list mohol vďaka názvu evokovať sladkú romancu, tak v tomto prípade išlo opäť o žánrový výlet. 

Lucy Foley po tretie. Polnočná hostina - triler plný tajomstiev a pozlátky luxusu

Nájsť tú správnu a pre čitateľa lákavú a neodolateľnú kombináciu zvratov a charakteristík je pre autorov trileru už asi celkom ťažkým orieškom. Nevravím, že iní autori to majú ľahšie. No prísť s prekvapivým a zároveň aj logicky obhájiteľným a atraktívnym zvratom v trileri je umenie. Bola som zvedavá, čo ma čaká pri Polnočnej hostine a či autorka dokázala prísť s niečím, čo mi odfúkne ofinku a vypučí buľvy z jamôk. 

Kombinácia triler+manželstvo? Prečo nie? Kameň, papier, nožnice...

Nie som síce zakrúžkovaný vtáčik, čo sľuboval vernosť, ale nie slepotu, no v poslednom čase som si celkom obľúbila podtyp psychotrilerov, kde sú hlavnými hrdinami manželia. Asi to naznačuje, že manželstvo nebude prechádzka ružovou záhradou, ale niekedy aj prechádzka jurským parkom 😁 Čuduj sa svete týchto trilerov je celkom dosť a jedným z nich je aj Kameň, papier, nožnice od Alice Feeney.

29. júna 2025

Tu a teraz - nenápadná kniha pobozkaná životnými skúsenosťami a ľahkým, jemným humorom

Kniha Tu a teraz nebola pôvodne na zozname mojich knižných prianí. No skromné Taňko mieni a lákavý infomail z Tatranu s odporúčaním na túto novinku mení... 😂 V prípade kníh je moja vôľa veľmi slabá a tak som to nakoniec riskla a stavila na odporúčanie i na svoj inštinkt. Počas mojej dlhšej čítacej trilero-krimi šnúry som túto knihu brala ako možné žánrové osvieženie. 

Netušila som, do čoho idem. Od autora som až doteraz nič nečítala a nevidela som ani filmovú adaptáciu jeho knihy Jeden deň. Začítanie netrvalo dlho, pretože autor oplýva veľmi ľúbivým štýlom písania. Celý čas som mala pocit akoby som sa rozprávala s mojou najlepšou priateľkou alebo viedla konverzáciu s mojou polovičkou. Prirodzenosť, šmrnc, uveriteľnosť a ľahkosť dodali príbehu veľmi sympatické hlavné postavy. Tie mi už od začiatku prirástli k srdcu, lebo boli autentické a v mnohom som sa v nich našla. Miestami som sa až musela štipnúť a podozrievavo som sa rozhliadala, že kde sakra autor ukryl v mojom byte kamery a ploštice 😁

Pohodová bazénovka s prvkami rodinnej drámy a krimi? Dokonalý pár do každého kufra!?

Hoci je klebetenie podľa zaužívaného doménou žien, tak realita je vraj iná a titul klebetníkov patrí skôr mužom 😂 Či je to tak, to netuším, no priznajme si - málokto z nás otrčí uško a hodí spátečku, ak sa klebetí o niečom pikantnom alebo niečom prekvapivom. Pri Dokonalom páre som mala jemného tušáčika, že sa v tejto knihe tiež mihne nejaká tá klebietka. Veď to k smotánke patrí, nie?

Očakávala som Sisu a Ďuriho v menej wish a menej bling bling luj pytón forme. Greer a Tag Winburyovci tieto kritériá spĺňali. Práve rodičia ženícha boli základným stavebným pilierom tejto smotánkoloidnej zmesi podivných, často pokrivených charakterov, ktorí sa síce navonok tvária čisto ako svätý obrázok, no v skutočnosti majú za ušami toľko špiny, že ju môžu vyvážať... Dostala moja vnútorná smotánková Erika to, po čom túžila?

Galéria mŕtvych - dokáže Chris Carter ešte čitatwľa prekvapiť?

Spísať hodnotenie ďalšej časti zo série je pre mňa vždy ťažká úloha. Nechcem čitateľov ukrátiť o zážitok a tak idem doslova do Zamutova cez Ameriku, no snáď sa to aj v prípade Carterovej v poradí už deviatej knihy zo série s Robertom Hunterom podarí bez spoilerov... a neukrižujete ma na prkénkach knižnej pomsty. 

8. mája 2025

Dcéry kvetov - prvá časť série od Tessy Collins. Nájde Dalia svojho otca v ďalekom Mexiku?

Kartotéky v mojej hlave, kde si ukladám knižné série už praskajú vo švíkoch a mená postáv sa u mňa strácajú viac ako ponožky v práčke. Ale vydavateľstvo Tatran mi nedalo inú možnosť... Zas som do toho spadla a tentokrát som sa začítala do novej romantickej série o piatich ženách na piatich kontinentoch, kde rodinné tajomstvá vyplávajú na povrch... 

Táto päťdielna séria je často porovnávaná so sériou Sedem sestier od Lucindy Riley. Tú som nečítala a ani to nemám v pláne, ale Lucindinu tvorbu poznám vďaka jej samostatným románom. Nemám veľmi v obľube toto prirovnávanie tvorby autorov, hoci k tomu niekedy sama skĺznem, keďže to môže pomôcť čitateľom nájsť knihu, ktorá by im mohla sadnúť. Lucinda mala veľmi vycibrený štýl, dokázala krásne vykresliť atmosféru a aj charaktery a jej príbehy boli ako bedeker s pridanou hodnotou. Našla som isté paralely, ale zároveň tu bolo aj veľa odlišností. Poďme sa teda úvodu tejto série pozrieť na zúbok.

7. mája 2025

Ďalšia mrazivá pátracia akcia s jemne strašidelným nádychom. Yrsa a jej Trofej v 3 dejových linkách

Moja posledná skúsenosť s Yrsou dopadla tak pol na pol. Atmosféra, ktorú dokáže autorka v príbehu navodiť aj vďaka prostrediu drsného severu ma však extrémne baví a tak neváham, keď príde nový preklad jej kníh. Samostatný príbeh mimo série - Trofej nevyzeral vôbec zle a tak som po kratšej prestávke bola opäť na návšteve u Yrsy. 

Tisíc lodí - mozaika príbehov o umlčaných ženách Trójskej vojny

Vidina dobrodružstiev a vôňa mora... To možno na prvý pohľad evokuje obálka a aj samotný názov knihy Tisíc lodí. Keď si však prečítate viac a neodignorujete drobné písmo a anotáciu, tak zistíte, že táto knižka v sebe ukrýva niečo oveľa hlbšie...

Asi všetci poznáme staré grécke báje opradené hrdinstvom, legendami a tajomnom. Tieto hrdinské výpravy, božstvá a boje na život a na smrť v nás automaticky vzbudzujú zvedavosť a možno aj obdiv. Vo väčšine sú nositeľmi obdivu hlavne muži - ich sila, bojovnosť, húževnatosť a maskulinita. Ženy sú v týchto príbehoch často na okraji. Prečo im však nevdýchnuť život a nepozrieť sa aj na ich prežívanie a vnútorné boje?

30. apríla 2025

Rýchly ako... Schumacher! Biografia ikony F1

Biografiu Michaela Schumachera som čítala viac ako tri mesiace. Aj keď by to mohlo evokovať dojem, že ma kniha nezaujala, tak opak je pravdou. Len to bola jedna z tých kníh, ktorá u mňa potrebovala viac dozrieť a pri ktorej bola kľúčová sústredenosť...

Veľa rokov, technických termínov, ktoré neodmysliteľne patria k F1, ale aj obrovské množstvo ľudí, ktorí mali v kolotoči vtedajšej efjednotky významnú rolu pri kreovaní Schumachera... Presne to tvorilo kostru tejto knihy. Michael Schumacher je ikonou kráľovnej motošportu, ktorú pozná aj nefanúšik F1, lebo jeho meno sa stalo pojmom, legendou a tým, čo svet rýchlosti a stratégií definuje. V biografii z pera Jamesa Allena sa dozvieme nielen to, akým bol pretekárom, ale aj to, aký človek sa skrýval pod škrupinou profesionálneho jazdca F1, ktorý nikomu nič nedaroval.

Dávate autorom druhú šancu? Ďalšia nezvestná a moja ďalšia skúsenosť s Gillian McAllisterovou

Dávate autorom druhé šance, ak vám niektorá ich kniha neulahodí? V tomto smere som asi veľmi krutá, ale druhé šance dávam málokedy. Pri Gillian McAllister som však urobila výnimku. Jej predošlá kniha V nesprávnom čase na nesprávnom mieste nebola práve mojou šálkou kávy - asi som jednou z mála. Koncept príbehu bol síce originálny a neokukaný, no jednoducho to "necinklo". Anotácia Ďalšej nezvestnej ma zaujala natoľko, že som nakoniec hodila svoje "zásady" do šancu... Ako to nakoniec dopadlo? 

Kartografova dcéra - romanca v dvoch dejových linkách o históríí tvorby máp

Keď som veľmi pozorným očkom lustrovala edičák Tatranu, tak Kartografova dcéra bola asi prvá, ktorá ma hneď zaujala. Nielen vďaka veľmi jemnej a vkusnej obálke. Zaujalo ma hlavne prepojenie minulosť a súčasnosť a zároveň aj proces tvorby máp. Hoci moja láska ku kartografii počas štúdií nebola práve vrúcna... 🙈😆

Skriptá z kartografie boli asi jediné, ktoré absolvovali laický letecký výcvik bez možnosti katapulovať sa 💁‍♀️ Tvorbu máp som si vyskúšala ručne pomocou tušu, pauzákov, farbičiek, pravítok a šabloniek, ale aj moderne - v geografických informačných systémoch. Napriek tomu sa dokážem stratiť aj na záchodoch v nákupnom centre alebo v zákutiach mojej práce 😁 Táto moja motákovitosť však určite nebude kameňom úrazu pri výbere knihy, však? 🤫 Historická linka, tvorba máp a zámorské objavy mi úplne stačili, aby som bola lapená na háčik.

31. marca 2025

Čo núti ľudí tutlať tajomstvá? Dozviete sa v knihe Psychológia tajomstiev od Andrewa Golda

"Nikomu to nepovedz!" is the new "Vyzvoň to každému v okruhu 100 kilometrov" hlavne vtedy, ak svoje tajomstvo vyzradíte prototypu ľapčibudky z Babovrěskov. Každý z nás má svoje tajomstvá. Podľa tejto múdrej knižky dokonca až 97 %. Zvyšné 3 percentá sa zrejme snažili byť chrumkaví alebo nepochopili otázke 💁‍♀️ Aké tajomstvá skrývate vy? Temné, štipľavé či sladké a nevinné? V knihe Psychológia tajomstiev sa na zúbok našim "hriechom", prečinom či skrytým túžbam pozrel investigatívny novinár a podcaster Andrew Gold.

13 tajomstiev. To je priemerný počet kostlivcov v skrini, ktorých si na tisíc zámkov, hesiel a pinkódov v sebe drží každý tajnostkár. Autora k napísaniu knihy a k štúdiu tajomstiev dohnal jeho podcast, kde mu ľudia natoľko verili, že sa mu často zdôverovali s rôznymi tajomstvami. Neboli to ledajaké tajomstvá typu - v trinástich som ukradla z trafiky noviny alebo odignorovala som zvonček v kostole. Šlo aj o naozaj závažné a desivé tajomstvá často i na hrane a za hranou zákona... 

Knižnica krvi a atramentu - fantasy román o tajomnej knižnici a pisároch

Knižný trh podlieha tiež trendom. Aktuálne bádam zvýšený dopyt po fantasy, erotike, retellingoch a po príbehoch, ktoré zabrnkajú na city najmä zarytým knihomoľom, lebo sa odohrávajú v knižniciach alebo súvisia s knihami a mágiou. Knižnica krvi a atramentu je práve z tej poslednej, aktuálne trendy kategórie, z ktorej srší obrovský potenciál na to, aby knihomoľom zobrala dych... Bolo tomu naozaj tak?

Ďalšia úžasná Lucinda. Znovuobjavený Utajený osud.

Moja čitateľská preferenčná bublinka sa momentálne vezie na vlne historických romancí. Hektika posledných mesiacov ma asi priviedla k tomu, aby som aspoň pri knihách plávala v pokojnejších vodách a ponorila sa do príbehov z čias minulých. Akonáhle sa v ponuke objavila ďalšia kniha od Lucindy Riley - Utajený osud, tak som vedela, že úplne zapadne do môjho aktuálneho čitateľského (a možno i životného) rozpoloženia a vkusu.

Hneď v úvode ma zaskočili slová jej syna Harryho Whittakera, ktorý sa podujal upraviť tento príbeh a dodať mu sviežejší nádych. Keď som videla koľko tém, ťažkých životných situácií a "čiastkových" svetov Lucinda v tejto knihe rozobrala, tak som sa popravde dosť obávala, či to nebude ako torta od Psíčka a Mačičky. Zároveň som asi v doposiaľ žiadnej knihe od autorky nenatrafila na tématiku koncentračných táborov. Nebudem chodiť okolo horúcej kaše, ale mala som z toho dosť zmiešané pocity. 

Príručka pre bylinkárov začiatočníkov - Čarovné zberateľstvo

Hoci to teraz vyzerá dupľom podozrivo, keď po hodnotení Královien jedu prichádzam s hodnotením Čarovného zberateľstva, ale čert to ber 😂 K bylinkám mám "vzťah" už dlho a táto kniha ma nezlákala len obsahom, ale aj čarovným grafickým spracovaním.

Královny jedů - graficky i obsahovo lákavá publikácia o najslávnejších svetových travičkách

Aj keď ma už asi vďaka histórií vyhľadávania v internetových prehliadačoch a mojich divokých knižných guilty pleasures má v merku niektorý zo špeciálnych útvarov osobitých druhov kriminality ministerstva vnútra, tak som neodolala a znova som siahla po jednej veľmi špecifickej publikácií. Na moje počudovanie som ju na bookstagrame vôbec nevidela (síce, nečudujem sa, lebo je to kniha, ktorú si musíte kúpiť 😉). A je to veľká škoda, lebo Královny jedu rozhodne stoja za prečítanie a vytvorenie fleku vo vašej domácej knižnici!

9. februára 2025

Program Jošua - fitzekovka o prevencii zločinu. Čo prinesie nová doba?

Nikdy neviem, ako mám začať písať hodnotenie série a občas mám rovnaký problém aj pri spisovaní dojmov na knihu od autora, pri ktorom môžem "náš vzťah" nazvať turbulentným. Sebastian Fitzek je práve ten druhý prípad. Jeho posledné u nás vydané preklady kníh sa mi páčili a hoci som mala pár pripomienok, tak som jeho diela vždy brala také nenáročné, oddychové, "pohodové" čítanie a sem tam som prižmúrila očko. Po Osemnoci prišiel Program Jošua a bola som nastavená na niečo, čo ma pohltí. Ale... 

Druhá časť temno-romantického príbehu, ktorý pobláznil svet. Slzotvorca - Kvety amarantu

To, že som si ešte začiatkom leta, kedy som sa vďaka rittbergeru zo schodov transformovala na plameniaka vybrala ako maródkové čítanie Slzotvorcu prekvapilo asi nielen niektorých ľudí, čo ma dlhšie sledujú a tých, čo vedia ako viem pindať na pubertálne ananásy v buse, ale aj mňa samotnú. Čoraz viac si však uletím (našťastie už nie zo schodov 🙈) a chňapnem po YA. Keďže sa mi prvá časť knihy páčila a videla som aj film, tak druhá časť bola jasnou voľbou.

Keď žeriavy tiahnu na juh. Melancholický príbeh o nástrahách staroby, ktorý vám otvorí oči a zlomí srdce.

V našej spoločnosti je téma starnutia stále strašiakom. Veľký podiel viny má na tom naša neustála snaha o dokonalosť. Časté pokusy o oblafnutie prírody sa však nevyplácajú. Je to jednoducho kolobeh života. Keď však už proces starnutia dospeje do posledného štádia a týka sa našich blízkych, tak až vtedy reálne pocítime, čo to so sebou prináša. V knižnom svete je pomerne málo kníh - najmä príbehov, ktoré sa starnutiu a jeho úskaliam venujú. Keď žeriavy tiahnu na juh je jednou z nich a venuje sa aj téme odchodu a zmierenia. Táto kniha by si určite zaslúžila viac pozornosti než plytké tik tokové senzácie...

Po Kamzíkovi Bažant. Deviata časť série od slovenského krimi autora Františka Kozmona.

Oukej, to, že milujem zvieraciu sériu od Frankieho Kozmona už vieme všetci. Začala som pomerne nelogicky od Červa a postupne som sa vracala k starším častiam série. Rada si totiž komplikujem život 😂 To, že Wolf je moja obľúbená krimi postava vieme tiež. Aj keď... v posledných častiach som mala chuť zabubnovať mu po hlave tefalkami a myslím, že by sa ku mne pridala celkom slušná tlupa nasrdených čitateliek. Hodnotenia častí série nepíšem veľmi rada, tak snáď mi bude odpustené, ak budem odbiehať, aby som sa vyhla spoilovaniu. Inak tou tefalkou naberiem ja 🤪

Druhá časť mrazivej série Čierny ľad od fenomenálnej Yrsy. Dokázala nadviazať na úspešný začiatok série?

Islandskú autorku mrazivých kriminálok s priezviskom, pri ktorého vyslovovaní si vykĺbite jazyk a zhužvete hlasivky Yrsu Sigurdardóttir už fanúšikom severských krimi určite netreba predstavovať. Rovnako ako pri obľúbenom Robertovi Bryndzovi a Arnem Dahlovi som aj pri Yrse čakala na nejaký jej standalone alebo novú sériu, do ktorej by som sa mohla začítať. Minulý rok prišla Grada s jej novinkou Niet úniku - prvou časťou novej série Čierny ľad. Koncom roka vyšlo pokračovanie - Nezabudni na mňa. Ako dopadol môj ďalší stret s touto autorkou?

Hutný, emóciami a reáliami nabitý generačný román z Indie. Začítajte sa do čarovnej Zmluvy s vodou.

K Indii mám už od čias mojich vysokoškolských štúdií zvláštny vzťah. Veľakrát bola mojou voľbou pri písaní seminárok na rôzne témy, lebo ma bavila jej rôznorodosť. Doteraz je mojou "srdcovkou" - aj keď ju netúžim navštíviť. Je to krajina obrovských (až priepastných) rozdielov - na jednej strane absolútnej chudoby, no na strane druhej prepychu palácov maharadžov. Z hľadiska kultúrneho bohatstva či prírodných krás má tiež čo ponúknuť. Keď prišiel Tatran s edičákom, kde doslova "svietila" Zmluva s vodou, tak som bola rozhodnutá, že si ju musím prečítať. 

Ďalšia formulová lahôdka z Mamašu. Kanadská ikona F1 - Gilles Villeneuve

Meno Gilles Villeneuve je dlhoročným fanúšikom F1 dôverne známe. Priznávam, že mne až také známe nebolo, poznala som ho len zbežne a hlavne vďaka tomu, že kanadský okruh F1 je pomenovaný práve po ňom.

Biografie čítam len zbežne, ale v konečnom dôsledku musím uznať, že mi pamäte úspešných ľudí dajú oveľa viac ako motivačná literatúra. Tu totiž často vidíte, ako sa talent a sila nevzdať sa zhmotnili a uviedli do praxe. Gilles bol pre mňa v tomto smere synonymom neskutočnej húževnatosti, enormného, no napriek tomu zdravého sebavedomia a hlavne úplnej (miestami až fanatickej) odovzdanosti tomu, čo ho napĺňa a čo chce robiť. A tým niečím bola práve láska k pretekaniu.