31. mája 2024

Do tretice melanchólia a boľavé témy v podaní Christy Lefteri

Po knihe od Christy Lefteri som siahla už tretíkrát, čo značí jediné - jej predchádzajúce knihy sa mi páčili a tak som nepochybovala, že aj jej ďalšie knižné dielo na mňa zapôsobí. Aj keď Lefteri patrí medzi autorky, ktoré rozoberajú skutočne boľavé, smutné a náročné témy... No asi som tiež tak trochu emočný masochista. 

V Knihe ohňa autorka spojila ekologický problém a jeho dopad na spoločnosť. Ako sa požiar dotkne jednotlivca i komunity. Oheň v tomto prípade nefungoval len ako reálny element, ktorý po sebe zanechá spálenisko. V prenesenom význame zafungoval požiar aj ako metafora na spálenisko, ktoré ostáva v človeku po strate. Strate domova, blízkeho, straty seba samého aj straty dôvery či istoty. Zároveň sa Lefteri dotkla aj dopadov viny, výčitiek svedomia, ľudskej zaslepenosti, mamony a sebectva. 

Nesmrteľnosť - príbeh lásky. Bodka za gotickomorbídnou duológiou od Danz Schwartz

Za to, že sa Nesmrteľnosť - príbeh lásky kooonečne objavila na pultoch kníhkupectiev môžete ďakovať sile môjho chtíču i intuície a bosoráckym schopnostiam. Vytrvalo som myslela na to, že naozaj potrebujem pokračovanie Anatómie - prvej časti z tejto minisérie a ono prišlo. Ok, nebudem samožer, tých je tu už pomaly viac jak absencií v parlamente 😀🤣😂 Môžete teda odvolať ďakovné pukety a kuriéra s exkluzívnymi belgickými pralinkami. Nebudem si prisudzovať zásluhy, ktoré patria Tatranu a autorke Dane Schwartz 😄

Ako správny morbidkolover som si už aj predošlú časť užila. Páčil sa mi ten gotický poprašok, atmosféra ponurého Edinburghu i hrdinka, ktorá išla v tých časoch doslova hlavou proti múru. Pridajte k tomu rozpadajúce sa, práchnivé mŕtvolky, lásku, ktorá sa zrodila v džure po truhle pri vykopávaní materiálu na nelegálne pitvy a tajuplný lektvar, ktorý z vás spraví nesmrteľného. Nevadili mi ani hnijúce zuby, aróma hnisu a nedostatočnej hygieny či hrozivé kýpte a nabrúsené pílky na rezanie končatín. V tomto "lákavom" prostredí sa ocitá aj hlavná hrdinka Hazel Sinnettová. Žena, ktorá sa narodila do nesprávnej doby.

Sladkosť zabúdania - ďalší dojímavý príbeh od Kristin Harmel

Čítať romány z obdobia druhej svetovej vojny asi nie je práve najlepším nápadom v hektickom a stresujúcom období. Napriek tomu som urobila výnimku, keďže ma okrem krásneho vizuálu presvedčilo aj meno na obálke - pre mňa už známa a obľúbená autorka Kristin Harmel. 

Ak sa vám niekedy zažiada prečítať si román, kde sa spája ľudskosť, odvaha, zlé časy, v znesiteľnej miere romantická vsuvka a dve dejové línie, tak určite hoďte očkom po tvorbe tejto autorky. Dokáže citlivo a s gráciou popísať neľahké časy a zároveň do vás vliať aj nádej a vďaku, že to pekné ešte existuje. A to aj v časoch, keď svet zahalí temnota... 

Sladkosť zabúdania je úplne výstižný názov. Autorka totiž skombinovala príbeh rodinného podniku - krásnej a obľúbenej cukrárne vo francúzskom štýle s neľahkou diagnózou pôvodnej majiteľky. Alzheimerova choroba Rosie postupne kradne spomienky a čoraz viac sa zamotáva niekde medzi minulosťou a prítomnosťou. V neľahkom boji sa jej snaží byť oporou vnučka Hope a pravnučka Annie. Hope však okrem toho zápasí aj so svojimi vlastnými démonmi - je čerstvo rozvedená, rodinný podnik je na pokraji krachu a jej dcéra jej tiež nedá vydýchnuť a obviňuje ju z toho, že jej manželstvo skončilo v troskách. Babička Rosie nástojí na tom, aby Hope odišla do Paríža a zistila, čo sa stalo s jej rodinou a dávnou láskou... Nájde Hope po toľkých rokoch odpovede na Rosine otázky a dopraje jej tak zaslúžený pokoj?

Nová séria od kráľa škandinávských kriminálok. Ako obstál Arne Dahl a téma ekoterorizmu?

Nerada sa púšťam do nových krimisérií, no zas a znova som podľahla. Zlákala ma nová séria od známeho a obľúbeného škandinávskeho autora Arneho Dahla. Možno by som ani po nej nesiahla, no zaujala ma inakosť - zločin iného rázu než ten, na ktorý sme u severských kriminálok zvyknutí. 

Štokholmom otrasie séria zvláštnych výbuchov, ktoré na prvý pohľad nič nespája, aj keď pri tomto type zločinu majú vyšetrovatelia automaticky v merku extrémistické teroristické bunky. Prepojenie na klimaaktivistov by asi napadlo iba málokomu. Práve tento aspekt príbehu a počiatku novej série ma zaujal natoľko, že som prvej časti dala šancu. 

Veríte na kliatby, povery a prekliate predmety?

👀☠️ Veríte na kliatby či povery? Máte pocit, že vlastníte nejaký prekliaty predmet? 🧟‍♂️👻

Ak patríte k ľuďom, ktorí pri promenáde čiernej mačky z jednej strany cesty na druhú spustia lavínu spľuvancov, pri rozbití zrkadla chytajú amok alebo ktorí jednoducho veria na povery, ducharinu, pomstychtivé múmie či krvilačné hororové bábiky, tak zbystrite pozornosť. Knihu Prekliate artefakty si určite nenechajte ujsť. Neochráni vás síce pre prekliatím a poverčivosťou, ale určite v nej nájdete niečo, čo vás zaujme a čo vám možno ešte viac znepriechodní prdel pred zastrúhaným vlasom, keď vás opantá strach a divný pocit.


Hodiny chémie - príbeh vedkyne v mužskom svete so závanom feminizmu

Hodiny chémie boli istý čas hitom bookstagramu a vyslúžili si aj vcelku vysoké hodnotenie na goodreads. Mňa táto vlna nespláchla úplne - hoci som si knihu kúpila krátko po jej vydaní, tak na poličke si trpezlivo lebedila a čakala na svoju chvíľu. A to až do momentu, kedy som sa rozhodla dať jej šancu. Žiadalo sa mi totiž niečo silné a ženské.

Lákadlom pre mňa nebola ani tak téma vedkyne v mužskom svete, feminizmus či ako sľubuje obálka vtipný príbeh. Skôr som sa tešila na atmosféru tej doby - 50. a 60. rokov v USA. Minimálne z hľadiska "vizáže" u mňa táto doba kraľuje v mojom pomyselnom rebríčku ženskej elegancie a hravosti. Chémia v spojení s varením bola tiež celkom zaujímavou ponukou so značným potenciálom.